İç Anadolu Platformu
Birlikte Güçlüyüz

Büyük İç Anadolu Platformu Logosu

BÜYÜK İÇ ANADOLU PLATFORMU LOGOSU

Büyük İç Anadolu Platformu logosunda yer alan sekiz köşeli yıldız, Anadolu’da Selçuklu yıldızı olarak anılırken, sekiz köşeli yıldızın adı Orta Asya’da Türkistan yıldızıdır. Selçuklu kültür ve sanatının temel figürlerinden biri olan sekiz köşeli yıldızın orta doğuda bulunan eski medeniyetlerde ve islam dünyasında yaygın olarak kullanıldığı, sayı biliminde sekiz’in cenneti anlatan bir sembol olduğu belirtilmektedir. Sekiz köşeli yıldız, iki kare, iki farklı dünya’ya atıfta bulunur; Bu karelerden biri maddi dünya’yı, diğeri ise manevi olanını ifade etmektedir. Seköz köşeli yıldızın her bir burcu bir erdemi simgelemektedir. Bu erdemler islamın temel direkleri olarak kabul edilirler.

  1. Merhamet ve Şefkat
  2. Sabretmek
  3. Doğruluk
  4. Sır Tutmak
  5. Sadakat
  6. Fakirliğini ve Acizliğini Bilmek
  7. Cömertlik
  8. Rabbine Şükretmek

Sekiz köşeli yıldızın bir başka anlamıda zafer’dir. Dört ana yön ve dört’de ara yönü bünyesinde toplayan sekiz köşe, bütün yönlerde girişilen bütün işlerde zafer kazanılacağı anlamınıda taşımaktadır.

Sekiz köşeli yıldız içerisinde yer alan çift başlı kartal ise Selçuklu Devletine ev sahipliği yapmış bir çok kentte kullanılan simgedir. Gücü simgelemektedir. Sivas ve Konya gibi Selçuklu’ya ev sahipliği yapmış bir çok kentte çift başlı kartal figürü kullanılmıştır.

Büyük İç Anadolu Platformu logosunda kullanılan çift başlı kartal’ın kanatları ise logo’da 13 olarak kullanılmıştır. Bunun nedeni ise İç Anadolu bölgesindeki 13 ili temsil etmektedir.

Bu iller;

Ankara, Eskişehir, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Aksaray, Nevşehir, Yozgat, Kayseri, Sivas, Niğde ve Karaman’dır.

Büyük İç Anadolu Platformu logosu içerisinde yer alan kırmızı renk ve ay yıldız ise Türk Bayrağımızın simgesidir. Türk Bayrağındaki hilal ”İslamiyeti” yıldız ise ”Türklüğü” temsil eder. Kırmızı renk ise toprağa karışan ”Kan”ı temsil etmektedir.

BÜYÜK İÇ ANADOLU PLATFORMU

 

Yoruma kapalı.