İç Anadolu Şehir Portalı
Şehir ve Kent Rehberi

Ziya Selçuk

ZİYA SELÇUK

Ziya Selçuk, 1 Mayıs 1961’de Ankara’da doğdu.

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nden mezun olan Ziya Selçuk, aynı üniversitede yüksek lisansını gelişim psikolojisi alanında yaptı.

1989 yılında Hacettepe Üniversitesi’nde psikolojik danışmanlık ve rehberlik alanında doktorasını tamamlayan Ziya Selçuk, daha sonra 20 yıl boyunca öğretim üyeliğini görevini yürüteceği Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde doçentlik ve profesörlük unvanlarını aldı.

Türkiye Zeka Vakfı Yönetim Kurulu üyesi ve TÜBİTAK Grup Yürütme Komitesi üyeliği görevlerinde bulunan Ziya Selçuk, TED Üniversitesi’nin kuruluşunda öncülük etmesinin yanı sıra çok sayıda özel eğitim-öğretim kurumunun kuruluşunu da üstlenmiştir. Kuruluşunda etkin rol oynadığı TED Üniversitesi’nin Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı görevini de üstlenmiştir.

2003-2008 yılları arasında Talim Terbiye Kurulu başkanlığı görevinde bulunan Ziya Selçuk,  Millî Eğitim Bakanlığı’nın müfredat reformu sürecini de başarıyla yürütmüştür.

Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik müzakereleri kapsamında yer alan otuz beş başlıktan birisi olan “bilim ve eğitim” başlığının görüşmelerinde Türkiye’yi temsil etti.

İnsan ilişkileri, gelişim, öğrenme, çocuklarda dikkat eksikliği, rehberlik uygulamaları gibi alanlarda çok sayıda kitabı, hakemli dergilerde basılmış makaleleri bulunan ve İngilizce bilen Ziya Selçuk, evli ve üç çocuk babasıdır.

Türkiye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 66’ncı hükümet kabinesinde yer alan Ziya Selçuk, 10 Temmuz 2018 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı görevine atanmıştır.

Ziya Selçuk, gerçekleşen atama ile Milli Eğitim Bakanı olarak görevine devam etmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.